Przebieg ceremonii humanistycznej
- czy chcecie napisać własne przysięgi?
- czy chcecie aby osoba prowadzące ceremonię (celebrant / mistrz ceremonii) opowiedziała historię Waszego związku?
- jakie inne osoby będą uczestniczyć w ceremonii? (świadkowie nie są tutaj wymagani, ale możecie chcieć zaangażować bliskie Wam osoby)
- z jakich elementów będzie się składać ceremonia? (pomyślcie o wejściu, rozpoczęciu, przemowach, przysięgach, rytuałach, jak i zakończeniu)
- jakie, jeśli w ogóle, rytuały chcecie zawrzeć w ceremonii? (wymiana obrączek, przesypywanie piasku i wiązanie dłoni szarfą to te najczęściej wybierane)
Może chcecie w ceremonię wpleść swoje hobby, ważne dla Was symbole albo wręcz zorganizować w pełni stylizowany ślub (np. z motywem z Disneya, “Przyjaciół”, czy “Gry o tron”).
Spiszcie wszystkie swoje pomysły i przemyślenia. Nie musicie jednak jeszcze podejmować ostatecznych decyzji, czy rozpisywać szczegółowego planu. Na to przyjdzie czas w 5. kroku.
Miejsce ślubu
Ponownie – nie istnieją żadne wymogi, które trzeba spełnić, więc możecie zupełnie dowolnie wybrać miejsce.
Bliskość natury tworzy wyjątkowy klimat, a otaczająca przyroda jest piękną dekoracją.
Mistrz ceremonii
Pierwsza opcja
ma tą zaletę, że razem z Wami ten ważny moment przeżywa bliska Wam osoba. Ktoś z kim czujecie się komfortowo i kto Was zna, więc z łatwością opowie o Waszym związku.
Przy drugiej opcji
, tzn. współpracy z profesjonalnym mistrzem lub mistrzynią ceremonii otrzymujecie też większy spokój podczas przygotowań. Taka osoba przeprowadzi Was przez przemyślany proces, doradzi najlepsze rozwiązania i pomoże w dopięciu szczegółów.
Pamiętajcie, aby przy dokonywaniu wyboru przede wszystkim kierować się tym, czy macie z daną osobą wspólny vibe. To kluczowe abyście czuli się swobodnie z osobą, która poprowadzi Wasz ślub symboliczny.
Moc prawna ślubu humanistycznego
Jeśli i Wy należycie do tego grona, to macie dwie możliwości:
- ślub cywilny innego dnia – czyli dopięcie wszystkich formalności w urzędzie i organizacja ceremonii w dowolnym terminie. Możecie wtedy wziąć w niej udział tylko ze świadkami, czy też najbliższą rodziną. Często na tą opcję decydują się pary międzynarodowe, bo łatwiej jest im załatwić formalności w miejscu zamieszkania, niż w Polsce.
połącznie ślubu symbolicznego z cywilnym – czyli ceremonia prowadzona zarówno przez kierownika USC, jaki i celebranta. Odbywa się ona wtedy w jednym czasie i zawiera zarówno elementy oficjalne (całość ślubu cywilnego), jak i te symboliczne, które chcecie wykorzystać. Pamiętajcie jednak, że mówimy tutaj o ślubie cywilnym w plenerze, a to wiąże się nie tylko z większą płatnością dla urzędu, ale też dodatkowymi ograniczeniami np. co do wyboru miejsca ślubu.
Scenariusz ceremonii ślubnej
Dobry scenariusz ceremonii
musi przede wszystkim zawierać:
- poszczególne elementy, ułożone w kolejności
- opis przebiegu każdego z etapów (kto co robi, co mówi, co się dzieje)
- potrzebne atrybuty (np. obrączki w pudełeczku, certyfikat ślubu i długopis)
- wybraną muzykę i kwestię nagłośnienia
- opis okoliczności ceremonii (np. dekoracje, stolik, krzesła dla gości)
Konieczne jest też przygotowanie treści na każdy z elementów. Mogą one być wpisane bezpośrednio do scenariusza albo tworzyć oddzielny dokument – kiedy chcecie aby Wasze przysięgi albo opowieść o Was stworzona przez celebrantkę pozostała tajemnicą.
Zdjęcia wykorzystane w artykule powstały we współpracy: Widzimy się w kadrze, Hotel Mercure Białystok, Ksis wedding atelier, Marcjanna Art style , Aw-SomeUpdos, PartySzop, GiacomoConti, Krzaki i Badyle, App Dekoracje, Twój Warsztat Stylu, Graficzne Piórko.